Jak przeciwdziałać przestojom i awariom na linii produkcyjnej?
Nagła awaria może powodować:
Opóźnienia w realizacji projektów. W zależności od sytuacji Twoja firma może być zmuszona do pokrycia dodatkowych kosztów związanych z wydłużeniem czasu pracy, przyspieszeniem dostaw innych elementów lub nawet koniecznością wynajęcia pracowników zewnętrznych.
Dodatkowe koszty. Nagła awaria generuje koszty związane z naprawami, utratą surowców i produktów, a także nieplanowanym przestojem maszyn.
Utratę konkurencyjności. W najgorszym wypadku Twoja firma może utracić konkurencyjność na rzecz przedsiębiorstw, które są w stanie dostarczyć swoje produkty lub usługi w terminie.
Jak zapobiegać awariom na produkcji? Zacznij od prewencji.
Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko awarii produkcji i zadbać o efektywność procesów produkcyjnych, warto zacząć od prewencyjnego przeciwdziałania nieplanowanym przestojom. Przykładowo, usługi naszej firmy obejmują prowadzenie działań prewencyjnych w zakresie utrzymania ruchu oraz wykonywanie rutynowych prac konserwacyjnych, takich jak:
- czyszczenie w myjkach ultradźwiękowych,
- wymiana zużytych części,
- profilaktyczna wymiana podzespołów,
- regeneracja uszkodzonego laminatu.
Zaplanowanie konserwacji z odpowiednim wyprzedzeniem dodatkowo zabezpieczy Twój zakład przed ewentualną awarią i kosztami związanymi z nieplanowanym przestojem.
Jak dbać o bezpieczeństwo produkcji?
Przeciwdziałanie wstrzymaniom lub opóźnieniom linii produkcyjnej wymaga zastosowania kompleksowego podejścia opartego na strategii prewencyjnego utrzymania ruchu. Poniżej kompleksowo omawiamy elementy, o które musisz zadbać, jeśli chcesz zapewnić należyte bezpieczeństwo produkcji.
Monitorowanie stanu maszyn
Systematycznie kontroluj i analizuj stan maszyn oraz przewiduj żywotność ich części zamiennych.
Prowadzenie dokładnej dokumentacji stanu maszyn oraz komponentów pozwoli Ci na bieżąco monitorować ich kondycję oraz zidentyfikować potencjalne zagrożenia już na wczesnych etapach. Natomiast dzięki analizie danych historycznych jesteś w stanie oszacować prawdopodobieństwo awarii oraz zaplanować odpowiednie działania prewencyjne. Takie podejście znacząco pozwoli Ci zmniejszyć liczbę awarii maszyn w przyszłości.
Monitorowanie stanu maszyn mogą usprawnić systemy pomiarowe. Dzięki systemowi pomiarowemu jesteś w stanie szybko wykryć potencjalne zagrożenia i podjąć działania naprawcze jeszcze przed wystąpieniem awarii.
System pomiarowy iba, który znajdziesz w ofercie ADEGIS, to:
- minimalizacja przestojów,
- zwiększenie wydajności produkcji,
- optymalizacja procesów,
- oszczędność energii i surowców,
- poprawienie i udokumentowanie jakości produktu,
- zapobieganie krytycznym stanom maszyn.
Dowiedz się więcej o systemie iba tutaj: https://adegis.com/media/asset/621dd8341435ddb52999c00bdcd94da15dc4748f931e0101a2e3442f06072cda.pdf
Szkolenie personelu
Ciągłe doskonalenie procesów zarządzania utrzymaniem ruchu poprzez regularne szkolenia personelu w zakresie identyfikacji objawów awarii oraz efektywnych metod naprawczych może skutecznie minimalizować ryzyko nieplanowanych przestojów i bezpośrednio wpływać na ciągłość produkcji. Zdobyta wiedza pozwala pracownikom szybciej identyfikować potencjalne zagrożenia i podejmować niezbędne działania, zanim awaria spowoduje przerwę w produkcji.
Szkolenia personelu pozwalają także zdobyć wiedzę na temat najlepszych praktyk w utrzymaniu ruchu oraz wykorzystać ją w praktyce. Wdrażając regularne szkolenia, firma nie tylko inwestuje w rozwój swoich pracowników, ale także w zapewnienie efektywności procesów produkcyjnych.
Magazyn
Stały dostęp do części zapasowych bezpośrednio wpływa na poprawne funkcjonowanie produkcji.
Zapewnienie stałego dostępu do odpowiednich części pozwala na szybką wymianę zużytych lub uszkodzonych komponentów, dzięki czemu prewencyjnie działasz w kierunku zapobiegania awariom oraz przestojom. Jeśli już dojdzie do awarii maszyny, szybki i łatwy dostęp do komponentu jest niezwykle istotny dla minimalizacji przestoju w procesie produkcyjnym.
Przypominamy, że koszty związane z magazynowaniem części zamiennych obejmują koszty:
- Składowania i zarządzania magazynem.
- Personelu zarządzającego, systemów informatycznych oraz infrastruktury do przechowywania i monitorowania stanu zapasów.
- Samych części zamiennych, które mogą być drogie zwłaszcza jeśli są specjalistyczne, wyprodukowane przez ograniczoną liczbę dostawców lub wymagają importu z zagranicy.
- Koszty związane z instalacją i konserwacją.
Ponadto niewłaściwe planowanie zapasów, zbyt wiele nadwyżek lub zbyt mała liczba części zamiennych mogą prowadzić do nadmiernych kosztów i marnotrawstwa zasobów.
Co w sytuacji, kiedy koszty gospodarowania częściami zamiennymi okazują się zabójczo wysokie dla funkcjonowania firmy?
Alternatywą, którą warto rozważyć, jest współpraca z zaufanym dostawcą. Odpowiedzialny partner nie tylko zapewni niezbędne komponenty w przypadku awarii, ale również pomoże Ci naprawić, wymienić bądź sprzedać wadliwy komponent.
Współpracując z ADEGIS, zyskujesz ekspresowe wsparcie wykwalifikowanych pracowników i stały dostęp do stocków magazynowych dla ponad 60 000 części zapasowych. Niezależnie od tego, czy jesteś w sytuacji nagłej awarii czy działasz prewencyjnie — komponenty, których potrzebujesz, wyślemy nawet do 24 godzin.
Podsumowanie
Nagła awaria produkcji przekłada się holistycznie na działalność Twojego zakładu. Pamiętaj o tym, aby wcześnie zadbać o jakość produkcji lub — jeśli nie masz takiej możliwości — reagować błyskawicznie, zanim Twoja firma poniesie straty.
Od 2010 roku zapewniamy bezpieczeństwo produkcji w największych polskich zakładach, a od ponad roku wspomagamy również te zagraniczne. Poznaj możliwości ADEGIS: https://adegis.com/strony/o-nas i zobacz, co możesz zyskać dzięki współpracy.
Bądź na bieżąco z aktualnościami:
https://www.facebook.com/ADEGIS.we.care.a.lot/
https://www.linkedin.com/company/adegis
https://twitter.com/ADEGIS_pl