Analiza procesu w oparciu o dane pomiarowe

Efektywna analiza danych pomiarowych jest kluczem do optymalizacji każdego procesu. Można ją łatwo wykonać dzięki aplikacji ibaAnalyzer.

Analiza procesu to pojęcie dobrze znane w biznesie. Oznacza metodę zarządzania, która ma na celu zrozumienie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie oraz poprawę ich wydajności. Podobne założenia towarzyszą analizie procesów technologicznych i produkcyjnych. Mianowicie systematyczna ocena i analiza informacji o procesie ma służyć ciągłemu doskonaleniu i wprowadzaniu usprawnień.


Analiza procesu produkcyjnego

Istnieje wiele powodów, dla których powinno się przeprowadzać regularną analizę procesu produkcji. Jednym z nich jest gwałtownie rozwijająca się technologia, a także wzrastająca konkurencyjność ze strony innych firm. Procesy szybko stają się przestarzałe, co osłabia pozycję przedsiębiorstwa na rynku i naraża je na straty. Gdy przychodzi nam podjąć decyzję o wprowadzeniu nowej technologii lub modyfikacji istniejącego systemu, dokładna znajomość danych i analiz staje się kluczowa.

Innym wskazaniem do wykonania analizy procesowej jest konieczność optymalizacji kosztów. Zdarza się, że proces zajmuje za dużo czasu, pochłania zbyt wiele pieniędzy lub pogarsza się jakość wytwarzanych towarów. Analizując efektywność linii produkcyjnych, możemy wskazać źródła strat i potencjalne miejsca usprawnień.

Narzędzia analityczne są również niezbędne w codziennej pracy technologów, inżynierów czy pracowników działów utrzymania ruchu. Proces produkcyjny od zawsze narażony jest na pojawianie się w nim błędów. Wykrycie i usunięcie awarii to jedno, ale dopiero analiza przyczyn źródłowych pozwala na zaproponowanie konkretnych rozwiązań, które zapobiegną wystąpieniu problemu w przyszłości.



Korzyści wynikające z analizy procesu

savings_icon

Oszczędność
energii i surowców

enhance_icon

Wzrost
wydajności i efektywności procesów

gear_icon

Optymalizacja
poprzez ciągły monitoring i analizę

 

Analiza i ocena danych pomiarowych

Aby przeprowadzić skuteczną analizę procesu konieczne jest pozyskanie odpowiednich informacji. Zarówno dostęp do oryginalnie zarejestrowanych, nieprzetworzonych danych, jak i zagregowanych danych statystycznych, będzie miał kluczowe znaczenie dla pomyślnego i długoterminowego usprawnienia procesu. W tej roli najlepiej sprawdza się system akwizycji danych ibaPDA, o którym szerzej pisaliśmy tutaj.

Do analizy informacji zgromadzonych przez ibaPDA doskonale nadaje się bezpłatna aplikacja ibaAnalyzer. ibaAnalyzer to bardzo wydajne narzędzie, które umożliwia efektywną analizę danych pomiarowych bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Aplikację charakteryzuje intuicyjna obsługa oraz szeroki zakres funkcji. ibaAnalyzer pozwala na swobodne tworzenie i indywidualne dopasowywanie procedur analitycznych. Dzięki temu użytkownicy mają potrzebne informacje na wyciągnięcie ręki: mogą to być zarówno analizy pojedynczych usterek, jak i długookresowe oceny służące ewaluacji i dalszej optymalizacji procesów.

Szeroko zakrojone funkcje aplikacji obejmują automatyczne obliczanie określonych parametrów i wielkości statystycznych, a także danych dotyczących jakości produktów (które następnie można wykorzystać w nadrzędnym systemie zarządzania jakością). Ponadto funkcje matematyczne i technologiczne umożliwiają łączenie sygnałów, ich przetwarzanie lub skorelowanie z wartościami surowymi.

Choć zakłady przemysłowe niejednokrotnie dysponują dużą ilością danych pomiarowych, w nawale obowiązków nie wystarcza czasu na ich dogłębną analizę. Dlatego ibaAnalyzer pozwala w łatwy sposób zautomatyzować powtarzalne procedury analityczne, tym samym odciążając użytkowników w rutynowych czynnościach. Natomiast zintegrowany generator umożliwia automatyczne tworzenie raportów o indywidualnie definiowanej treści i layoucie.

Analiza danych pomiarowych w ibaAnalyzer może odbywać się online podczas pomiaru lub niezależnie od niego (w trybie offline). Aplikację można bez ograniczeń powielać i instalować w obrębie jednej organizacji, dzięki czemu każda uprawniona osoba może analizować dane pomiarowe pod kątem różnych aspektów: elektrycznych, mechanicznych lub technologicznych.
 

Przykłady okien w programie ibaAnalyzer: 1 – drzewo sygnałów; 2 – okno wyszukiwania; 3 – paski sygnałowe; 4 – tabele wartości; 5 – Nawigator. Znaczniki umożliwiają łatwy i szybki pomiar przebiegu sygnałów.
 

 

ibaAnalyzer


ibaAnalyzer w skrócie

  • Kompleksowa analiza online i offline
  • Intuicyjny interfejs użytkownika
  • Łączenie danych pochodzących z różnych pomiarów i źródeł
  • Wydajne funkcje matematyczne i technologiczne umożliwiające łączenie, obliczanie i generowanie sygnałów
  • Graficzny kreator filtrów cyfrowych
  • Analizy w zakresie częstotliwości (FFT)
  • Ponowne wykorzystywanie analiz
  • Wielofunkcyjne znaczniki do pomiaru sygnałów
  • Funkcja makr chroniąca know-how

 

Wdrożenie i wsparcie techniczne

Jeśli jesteś zainteresowany oprogramowaniem do analizy procesu i analizy danych pomiarowych, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Jako oficjalny przedstawiciel iba AG w Polsce jesteśmy odpowiedzialni za wsparcie techniczne produktów z grupy iba. Możesz także obejrzeć samouczki na kanale producenta lub pobrać broszurę w języku polskim.


iba Polska
c/o ADEGIS Sp. z o.o. Sp.k.
Telefon: +48 32 440 22 10
E-mail: biuro@adegis.com