Przemysł 4.0 - czym jest i dlaczego trzeba znać jego założenia?
Od Przemysłu 1.0 do Przemysłu 4.0
Patrząc wstecz, możemy zobaczyć jak zmieniał się przemysł na przestrzeni wieków, na co znaczący wpływ miał rozwój technologii:
Przemysł 1.0 - mechanizacja (XVIII w.) - dzięki wynalezieniu silników parowych nastąpiła mechanizacja produkcji
Przemysł 2.0 - elektryfikacja (XIX w.) - nastąpiło wynalezienie elektryczności i linii montażowych
Przemysł 3.0 - cyfryzacja (lata 70-te XX w.) - czas automatyzacji produkcji i wprowadzenia systemów IT do planowania i kontroli produkcji
Przemysł 4.0 - Sieć/Internet (trwa obecnie) - dotyczy wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w przemyśle.
Na czym polega Przemysł 4.0?
W koncepcji przemysłu 4.0 ludzie, maszyny i systemy IT wymieniają informacje w toku produkcji zarówno w obrębie danej fabryki, jak również w obrębie systemów IT działających w przedsiębiorstwie. Przepływ informacji realizowany jest w pionie, czyli od poszczególnych komponentów do działu IT w przedsiębiorstwie i w drugą stronę również. Komunikacja pozioma przebiega między poszczególnymi maszynami zaangażowanymi w produkcję, a systemem produkcyjnym przedsiębiorstwa. W rzeczywistości każdy materiał wykorzystywany do produkcji lub który został już wyprodukowany można zidentyfikować.
Obejrzyj video: https://www.youtube.com/watch?v=ek3cB2him5c
Człowiek a Przemysł 4.0
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać idea Przemysłu 4.0. nie ma na celu eliminacji człowieka z procesu produkcyjnego czy zastąpienie go robotami. Wprowadzenie nowych rozwiązań sprawia, że fabryki stają się lepszym miejscem pracy. Ludzie niezmiennie są najważniejsi, ale otrzymują większe wsparcie i może poprawiać się wydajność ich pracy. Możliwość monitorowania całego łańcucha produkcji poprzez automatyzację procesu, pozwala na zidentyfikowanie i wyeliminowanie ewentualnych błędów, co nie było takie proste, gdy za cały proces odpowiadał człowiek, a nie maszyna.
Wymiana informacji
W Przemyśle 4.0 załoga otrzymuje dostęp do praktycznie każdej informacji, w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca, co umożliwia optymalizację kosztów produkcji zindywidualizowanych komponentów i krótkich serii. Można dzięki temu szybko i elastycznie reagować na zapytania klienta, a czas dostosowania maszyn do nowych parametrów jest zredukowany do minimum, co daje znaczną przewagę konkurencyjną.
Transformacja cyfrowa a Przemysł 4.0
Pozyskiwanie danych z maszyn jest niezbędne, aby w przedsiębiorstwie przeprowadzić transformację cyfrową, która jest rozwiązaniem w zakresie Przemysłu 4.0. Firma ADEGIS jest jedynym przedstawicielem w Polsce systemu IBA, dzięki któremu można pozyskać wszystkie dane z przebiegu procesów technologicznych. Więcej na temat transformacji cyfrowej za pomocą systemu IBA można przeczytać tutaj:
https://adegis.com/aktualnosci/transformacja-cyfrowa-z-systemem-iba.
Cyfryzacja niesie za sobą wiele korzyści dla przedsiębiorstwa:
większa dostępność maszyn
szybkość wytwarzania
jakość produktów
elastyczność produkcji
bezpieczeństwo pracowników.
Możliwe będzie spełnienie wymagań klientów, którzy oczekują bezpieczeństwa, niskich kosztów produkcji i elastyczności produkcji. Prawidłowa strategia cyfryzacji w koncepcji Przemysłu 4.0 powinna skupiać się na takich obszarach, jak:
zapewnienie produkcji masowej, z możliwością szybkich zmian jej parametrów
monitorowanie cyklu życia pojedynczego produktu
zwiększenie bezpieczeństwa
interakcja maszyn
redukcja przestojów w fabrykach, możliwość szybkiego reagowania i instalacji w razie awarii
prewencyjne działania w zakresie utrzymania ruchu poprzez stały monitoring stanu
zarządzanie w obliczu niewystarczających zasobów pracowniczych.
Czwarta rewolucja przemysłowa wciąż trwa i coraz więcej przedsiębiorstw wprowadza rozwiązania Przemysłu 4.0. Firma ADEGIS zapewnia pomoc we wkroczeniu w erę Przemysłu 4.0, poprzez wsparcie w zakresie:
transformacji procesów cyfrowych (np. implementacji systemu iba),
wprowadzenia prewencyjnych działań w obszarze utrzymania ruchu
ekspresowego serwisu wymiennego wyeksploatowanych części w linii produkcyjnej.
Dzięki tym rozwiązaniom zostanie zachowana ciągłość utrzymania ruchu i zwiększy się efektywność produkcji. Wejście w Przemysł Przyszłości, dostęp do wiedzy, jak optymalizować procesy i koszty oraz innowacyjne metody zarządzania produkcją gwarantują uzyskanie przewagi konkurencyjnej.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszych usług: https://adegis.com/strony/uslugi.