Wdrażanie cyfryzacji w MŚP

Terminy takie jak cyfryzacja czy Przemysł 4.0 często kojarzone są z wielkimi inwestycjami, diametralną zmianą w procesie i funkcjonowaniu firmy. W rzeczywistości jednak cyfryzacja może być wdrażana stopniowo, krok po kroku, nawet stosunkowo niewielkim kosztem.

Obawy przed wdrożeniem cyfryzacji w MŚP

Wysokie koszty wdrażania cyfryzacji dla MŚP

Małe i średnie przedsiębiorstwa często nie mają wystarczająco dużo zasobów, by prowadzić duże projekty wdrożeniowe. Koszty związane z samym wdrożeniem, a następnie długi czas oczekiwania na jego efekty powodują, że tego typu przedsięwzięcie nie jest opłacalne i zostaje zepchnięte na dalszy plan. Wiemy jednak, że brak rozwoju i inwestycji w cyfryzację dodatkowo tylko powiększa przepaść konkurencyjności między MŚP a większymi podmiotami.

W MŚP liczyć się będą zatem bardziej dynamiczne projekty wdrożeniowe i działania zgodne z zasadami Lean i Kaizen. Idealne będą zatem działania wymagające małej ilości czasu podczas wdrożenia, stabilnego i niezawodnego generowania danych oraz wykorzystania danych do ulepszania procesów.
 

Niewykorzystane dane i efekty wdrożenia cyfryzacji w MŚP

Wdrażanie cyfryzacji dla samego faktu wdrożenia nie ma większego sensu. Sukces zawsze mierzony jest efektami i to powinno stanowić podstawowy punkt wyjścia do wprowadzania cyfryzacji i aspektów Przemysłu 4.0.

Często jednak duży problem stanowi wykorzystanie gromadzonych danych, ich analiza, a następnie sprawne ich wykorzystanie do zmiany działania. Szacuje się, że 70% sił i czasu przeznacza się na generowanie i przenoszenie danych ze stanu "surowego do gotowego". W znacznej części nie są jednak one finalnie w pełni wykorzystane.

W obliczu takich zagrożeń inwestowanie w systemy, które zapewniają automatyzację zbierania i wstępnego obrabiania danych pozwala znacznie udrożnić ten newralgiczny fragment całego procesu.
 

System iba a wprowadzanie cyfryzacji w MŚP

Cyfryzacja w przemyśle może mieć wiele obliczy. To, które stanowi podstawę i jest szeroko dostępne, również dla MŚP, to monitorowanie pracy maszyn w celu optymalizacji produkcji. Przejście z ręcznej kontroli do automatyzacji pozwala zaoszczędzić mnóstwo roboczogodzin, znacznie zmniejszyć ilość pojawiających się błędów i przeoczeń oraz skupić się na wyciąganiu wniosków z danych.

Ponadto automatyczne rejestrowanie i zbieranie danych może odbywać się w znacznie większym zakresie, niż gdyby wykonywać tę pracę w sposób ręczny. Duże ilości danych, odpowiednio zagregowanych i wstępnie przeanalizowanych, dają MŚP ogromne szanse na rozwój w kierunku nowoczesnego przemysłu i produkcji.

W ADEGIS, współpracując z podmiotami sektora MŚP, wdrażamy dla naszych Klientów system iba, który posiada wiele modułów i może być implementowany stopniowo, zgodnie z tym, na co przygotowana jest firma produkcyjna.
 

Znaczenie systemu iba w cyfryzacji

System iba zapewnia wiele możliwości, w tym przede wszystkim:

  • wyszukiwanie błędów i usterek,
  • analizę procesów,
  • tworzenie dokumentacji jakościowej,
  • monitorowanie stanu urządzeń,
  • rejestrację zakłóceń,
  • mierzenie jakości energii,
  • monitorowanie i analizę wibracji.

Przy wdrożeniu zapewniamy nie tylko pomoc przy instalacji modułów i oprogramowania, ale również edukację związaną z ich użytkowaniem i najlepszymi praktykami. Dzięki bliskiej współpracy z Klientem w tym zakresie mamy pewność, że nawet najprostsze wdrożenie będzie wykorzystane i przyniesie realne efekty.

Dzięki elastyczności oraz stałemu rozwojowi systemu iba, możliwe jest wdrożenie niemalże w każdym przypadku, bez potrzeby modernizacji linii produkcyjnej.
 

Współpraca z ADEGIS przy wdrażaniu cyfryzacji w MŚP

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie procesów cyfryzacji i wejścia w Przemysł 4.0 jest skorzystanie z naszych materiałów edukacyjnych oraz kontakt z przedstawicielem regionalnym. Bezpośrednia ocena możliwości pozwoli nam zaproponować dokładnie takie wdrożenie, jakie jest potrzebne w danej organizacji, bez zbędnych, generujących niepotrzebne koszty procesów.

Kontakt znajdziesz tutaj.