Transformacja organizacyjna jako sposób na poprawę funkcjonowania przedsiębiorstw
O wdrażaniu cyfryzacji w MŚP pisaliśmy również ostatnio: https://adegis.com/aktualnosci/wdrazanie-cyfryzacji-w-msp
Link do pełnego raportu PMR: https://przemysl-40.pl/wp-content/uploads/raport-dassault-2022.pdf
Cyfrowa integracja w celu optymalizacji i lepszej organizacji
Sprawniejsze zarządzanie firmą oraz tworzenie zintegrowanego środowiska to cele, jakie niesie ze sobą cyfryzacja przedsiębiorstwa. Nowe możliwości, jakie daje praca równoległa, są widoczne dla respondentów jako potencjał, który może być wykorzystywany w codziennej pracy. Wyniki badania pokazują jednak, iż nie jest on w pełni spożytkowany. Podobnie ma się współpraca z podwykonawcami, która często nie jest ustrukturyzowana przez odpowiednie systemy wspierające.
Automatyzacja procesów powtarzalnych, takich jak raportowanie, zbieranie danych o produktach i wypełnianie formularzy, do których stosowania przyznaje się 77% respondentów, jest silnym aspektem cyfrowej integracji. Czas, jaki zyskuje dzięki temu pracownik, może zostać wykorzystany do bardziej zaawansowanych zadań.
Świadomość plusów, jakie stwarza digitalizacja, jest coraz bardziej dostrzegalna wśród przedsiębiorstw, jednak faktyczne wprowadzenie nowych zasad funkcjonowania jest trudne, głównie ze względu na wysokie koszty i czas, jaki trzeba przeznaczyć na wdrożenie pracowników. Naprzeciw temu wychodzi technologia cloud (chmury), która eliminuje część wad.
Łańcuchy dostaw w (post)pandemicznym, wojennym świecie
77% badanych firm doświadczyło problemów z dostawami surowców w przeciągu 2 lat, a 41% obawia się dalszych kłopotów.
Sposoby na poradzenie sobie z długotrwałymi zakłóceniami dostaw są z reguły doraźne. Nowi dostawcy posiadający towar czy produkt traktowani są zadaniowo, a nie długoterminowo, tak by przedsiębiorca mógł utrzymać ciągłość swojej produkcji. Jedną z odpowiedzi na problemy w dostawach jest szukanie dostawców z okolicy, co ograniczyłoby ryzyko destabilizacji działalności.
Zrównoważony rozwój w zakresie cyfrowej integracji
Duża świadomość respondentów związana ze zrównoważonym rozwojem przekłada się na ograniczenie zużycia energii, materiałów, zasobów ludzkich i czasu pracy. Respondenci, poproszeni o wskazanie wdrożonych w ich firmach rozwiązań ograniczających, głównie wskazywali na sprzęt o obniżonym zużyciu energii (75%) oraz ucyfrowienie systemów (72%).
Zrównoważony rozwój to coś, na co w znacznym stopniu zwracają uwagę klienci z Europy Zachodniej. To w jaki sposób wytwarzany jest produkt, przez kogo i w jakich warunkach przez 14% firm jest określane jako ważne, przez 43% jako raczej ważne, natomiast aż 70% klientów twierdzi, iż może to stanowić o przewadze konkurencyjnej na rynku.
Pracownicy i kompetencje przyszłości
Badane firmy zgodnie twierdzą, że jednym z problemów w adaptacji nowych pracowników jest brak znajomości wykorzystywanych narzędzi cyfrowych. ⅔ badanych deklaruje, iż nowi pracownicy znają jedynie podstawowe narzędzia, takie jak MS Office 365, z kolei 17% badanych twierdzi, że nowi pracownicy znają również systemy wykorzystywane w firmach produkcyjnych. Biorąc pod uwagę trudną sytuację na rynku pracy, utrata specjalistów ze względu na przestarzały system i kłopot z wdrożeniem ich mogą być problemami destabilizującymi działalność.
Podczas planowania wdrażania nowych systemów niezbędne jest dostosowywanie ich do swoich pracowników, a także późniejszy dostęp do materiałów szkoleniowych i instruktażowych pozwalających na coraz lepsze wykorzystywanie platform.
ADEGIS w odpowiedzi na transformację
W ADEGIS wdrażamy takie rozwiązania, które pozwalają firmom na lepszą optymalizację i łatwiejszy proces transformacji. Wykorzystując system IBA i usługi serwisowe umożliwiamy stopniowe, ale realne i policzalne kroki w stronę cyfrowej transformacji oraz zmiany myślenia o rozwoju przemysłu. System IBA, który przybliżyliśmy w jednym z ostatnich wpisów, jest świetnym rozwiązaniem do rozwoju w duchu Przemysłu 4.0.
Chcąc skorzystać z naszych usług, skontaktuj się z nami poprzez naszych przedstawicieli regionalnych.