iba Day 2024. Nowe podejście do zarządzania infrastrukturą techniczną zakładów produkcyjnych

Jak monitorować, analizować i optymalizować pracę maszyn w zakładzie, by unikać przestojów i zwiększyć wydajność linii? To pytanie zadają sobie codziennie specjaliści utrzymania ruchu, inżynierowie produkcji, menedżerowie oraz właściciele zakładów przemysłowych. Odpowiedzi szukaliśmy podczas tegorocznej edycji szkolenia "iba Day. Bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury technicznej w zakładach produkcyjnych".

Nowy kierunek dla zakładów produkcyjnych

Po raz szósty w historii ADEGIS spotkaliśmy się z ambitnymi praktykami z całej Polski, których celem jest transformacja produkcji. "iba Day. Bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury technicznej w zakładach produkcyjnych" to okazja, by spojrzeć na produkcję przez pryzmat innowacji, które już dziś wyznaczają przyszłość branży. Rozwiązania takie jak Cyfrowe Bliźniaki, automatyzacja raportowania czy centralne monitorowanie pomagają firmom wychodzić naprzeciw wyzwaniom jutra.
 

Co wyróżniało tegoroczne spotkanie?

Przede wszystkim szkoleniowa forma wydarzenia. Podczas iba Day 2024 uczestnicy mogli przekonać się, jak nowoczesny system pomiarowy iba działa w rzeczywistych warunkach.

Szkolenie objęło szeroki zakres tematyczny. Oto zagadnienia, które poruszyliśmy:

  • Centralne monitorowanie pracy zakładu. Funkcjonalność, która w praktyce okazała się dla wielu firm kamieniem milowym w zarządzaniu produkcją. Centralne monitorowanie pozwala na zarządzanie wszystkimi maszynami, liniami produkcyjnymi i procesami z jednego miejsca. Dzięki temu zastosowaniu systemu iba bieżące operacje stają się transparentne, a zarządzający produkcją mogą szybko reagować na zmiany i potencjalne zagrożenia.
  • Technologia Cyfrowych Bliźniaków (Digital Twins). Rozwiązanie, które otwiera drogę do bardziej elastycznego, bezpiecznego i wydajnego zarządzania zakładem. Możliwość dokładnego monitorowania parametrów i stanu technicznego maszyn przy wykorzystaniu Cyfrowych Bliźniaków pozwala z wyprzedzeniem przewidzieć, które elementy będą wymagały serwisu, zanim wpłynie to na jakość produkcji. To proaktywne podejście pozwala znacznie zredukować ryzyko nieplanowanych przestojów.

 

  • Sygnały audio i wideo w przemyśle. Innowacyjne zastosowanie sygnałów audio i wideo w monitorowaniu urządzeń, dzięki którym można wcześnie wychwycić nieprawidłowości.
  • Monitorowanie i kontrola mediów technicznych w czasie rzeczywistym. Funkcjonalność, która umożliwia efektywne zarządzanie i kontrolę zużycia mediów w zakładzie. Narzędzie ma istotny wpływ na optymalizację kosztów oraz lepsze zarządzanie zasobami w zakładzie.
  • Automatyzacja raportowania. Funkcjonalność systemu iba, która automatycznie zbiera i analizuje dane z urządzeń, pozwalając użytkownikowi na generowanie raportów bez konieczności ręcznego ich przygotowywania.
  • Historie wdrożeń systemu pomiarowego iba. Case studies przedsiębiorstw takich jak TRISTONE, Nicromet i mniejszych organizacji, które zdecydowały się na zaimplementowanie systemu. Historie tych firm pokazują, że inwestycje szczęśliwie zwróciły się w postaci większej wydajności, stabilności procesów czy niższych kosztów operacyjnych.
  • Wdrożenie i licencjonowanie systemu. W tej części szkolenia zwróciliśmy szczególną uwagę na nośniki licencyjne i zasady licencjonowania (tzw. EUP - Extended Update Period).

Intensywny dzień szkoleniowy zwieńczył panel dyskusyjny, w czasie którego prowadzący iba Day 2024 - inżynierowie automatycy Aleksandra Banaszewska i Wojciech Kuczera - udzielili odpowiedzi na pytania dotyczące realnych wyzwań związanych z wdrażaniem systemu pomiarowego.


Zakończenie i wręczenie certyfikatów

Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymał od ADEGIS certyfikat potwierdzający udział w iba Day 2024, dostęp do materiałów szkoleniowych oraz licencję demo systemu iba. Certyfikaty stanowiły dowód zdobytej wiedzy i kompetencji.
 

Opinie uczestników

Po szkoleniu poprosiliśmy uczestników o wypełnienie krótkiej ankiety. Nasi goście wysoko ocenili organizację spotkania, jakość merytoryczną wykładów i wskazali, że zakres tematyczny szeroko pokrywał się z ich oczekiwaniami.

Wśród poruszanych tematów najbardziej interesujące okazało się Monitorowanie i kontrola mediów technicznych. Aż 37% uczestników wskazało ten temat jako najbardziej interesujący, dzięki czemu z pewnością wrócimy do niego w kolejnych edycjach.

Dziękujemy za zaufanie i liczne uczestnictwo. Razem zrobiliśmy krok w stronę niezawodnej, bezpiecznej i wydajnej produkcji.
 

Do zobaczenia na kolejnej edycji iba Day!

Nie udało Ci się uczestniczyć w tej edycji? Śledź nasze social media i bądź na bieżąco z datą kolejnego wydarzenia:

Facebook: https://www.facebook.com/ADEGIS.we.care.a.lot
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/adegis
Twitter: https://twitter.com/ADEGIS_pl