Sprzedaż i naprawa elektroniki przemysłowej, systemy pomiarowe

SIMATIC S5 wycofany z eksploatacji

Z dniem 30 września 2020 roku oficjalnie kończy się ponad 40-letnia historia sterownika SIMATIC S5. Choć jego produkcji zaprzestano już w latach 2003-2006, aż do teraz firma Siemens oferowała części zamienne i naprawę komponentów z rodziny S5. Od 1 października nie będzie już można uzyskać od producenta wsparcia technicznego ani serwisowego w zakresie tych znanych systemów automatyzacji. Na szczęście w ADEGIS nadal dbamy o dostępność produktów SIMATIC S5, a także zapewniamy ich kompleksowy serwis.

Czterdzieści lat minęło

Historia SIMATIC S5 sięga 1979 roku, gdy pojawił się na rynku jako drugi (po SIMATIC S3) swobodnie programowalny sterownik Siemensa. Oferował możliwość programowania w trzech językach: STL (lista instrukcji), LAD (język drabinkowy) oraz FBD (język bloczków logicznych).

Rodzina S5 doczekała się kilku serii o różnych typach obudowy: 90U, 95U, 100U, 101U, 105, 110, 115U, 135U oraz 155U. Im wyższy numer (z wyjątkiem 101U), tym system był droższy i bardziej zaawansowany. W ramach każdej serii dostarczano kilka procesorów o różnej szybkości, pamięci i możliwościach. Niektóre CPU posiadały też funkcję nadmiarowej pracy, aby zapewnić niezawodność systemu wymaganą np. w produkcji farmaceutyków.

W skład każdej serii wchodził ponadto zasilacz i płyta montażowa z gniazdami na dodatkowe karty. Dostępne opcje obejmowały komunikację szeregową i Ethernet, karty cyfrowych wejść i wyjść, przetwarzania sygnałów analogowych, karty licznikowe oraz inne wyspecjalizowane moduły interfejsów i funkcjonalne.

Systemy Siemens Simatic S5

Historia systemów SIMATIC S5 sięga 1979 roku

Migracja do S7-1500

Jak informuje Siemens, zakończenie tzw. cyklu życia produktów obejmuje całą rodzinę SIMATIC S5, z wyjątkiem kilku modeli baterii (tj. 6ES5980-0DA11, 6ES5980-0AE11, 6ES5980-0MA11, 6ES5980-0NC11, 6EW1000-7AA).

Producent rekomenduje migrację istniejących systemów oraz stosowanie najnowszych sterowników SIMATIC S7-1200 i S7-1500 (wraz z modułami ET200SP i oprogramowaniem TIA-Portal). W procesie migracji użytkowników mają wspomóc wirtualne narzędzia oraz przewodnik dostępny na stronie Siemensa.

Pod względem podstawowego designu SIMATIC S5 tylko nieznacznie różni się od nowej serii S7-1500. W obu systemach CPU i scentralizowane wejścia/wyjścia są połączone za pomocą magistrali tylnej ścianki. Aby połączyć system z zakładowymi I/O stosuje się złącza modułowe. Jednakże różnice w szczegółach obu systemów są na tyle istotne, że nie jest możliwe ich bezpośrednie połączenie. Mając to na uwadze, Siemens oferuje adaptery I/O, które w czasie migracji pozwolą na szybkie podłączenie okablowania zakładu do nowego systemu S7-1500. Zastosowanie takiej procedury redukuje czas i koszty migracji, a także minimalizuje ryzyko błędów.

Simatic S5 95U

Producent rekomenduje migrację z SIMATIC S5 do S7

Nasze rozwiązanie

Nie ulega wątpliwości, że przejście na nową wersję sterowników ma wiele zalet, zwłaszcza w przypadku systemów tak wiekowych jak SIMATIC S5. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że proces migracji wiąże się z dużymi kosztami: tym większymi, im szerszy jest zakres wymaganej modernizacji. Co więcej, konwersja musi zostać dokładnie zaplanowana, by uwzględnić potrzeby danego zakładu; nie sposób jej wymusić w pośpiechu, na przykład w wypadku niespodziewanej awarii.

Dlatego ADEGIS kontynuuje wsparcie w zakresie sprzedaży i naprawy komponentów SIMATIC S5. Zaliczamy się do ścisłego grona firm, które nadal dysponują częściami zamiennymi do tego systemu. W tej chwili posiadamy w ofercie ponad 1300 produktów Siemens S5, które zostały przez nas odnowione lub odkupione ze stanów magazynowych. Ich wykaz możesz pobrać, klikając w link poniżej. Zgłoś zapotrzebowanie na części, wypełniając prosty formularz lub skontaktuj się z nami, by zapytać o wycenę i termin realizacji. W ADEGIS wspieramy zarówno najnowsze rozwiązania, jak i systemy starszych generacji – tak długo, jak będą tego potrzebować nasi Klienci.

Magazyn części zamiennych

W ADEGIS nadal oferujemy części zamienne do SIMATIC S5