Redukcja kosztów w firmie produkcyjnej

Przyglądamy się rozwiązaniom B2B pozwalającym na utrzymanie ciągłości produkcji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

Cztery obszary oszczędności

Obecna sytuacja w Polsce i na świecie znacząco wpływa na wszystkie sektory gospodarki. Wybuch pandemii zmusił wiele zakładów do ograniczenia lub całkowitego zawieszenia produkcji. Niestety prognozy dla przemysłu nie są optymistyczne: w marcu br. polskie firmy produkcyjne odnotowały największe spowolnienie od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku. Nawet fabryki, które wróciły do pracy na przełomie kwietnia i maja, wciąż muszą liczyć się z utrudnieniami w transporcie, spadającą liczbą zamówień czy wydłużonym czasem dostaw surowców.

W dobie kryzysu szczególnie istotne stały się rozwiązania pozwalające na utrzymanie ciągłości produkcji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Sprawny park maszynowy, ograniczenie nieplanowanych przestojów czy optymalizacja procesów produkcji to jedne z najważniejszych aspektów, z jakimi na co dzień muszą się mierzyć działy utrzymania ruchu. Często korzystają przy tym ze wsparcia firm zewnętrznych oferujących usługi B2B. W naszej serii artykułów przyjrzymy się czterem sprawdzonym rozwiązaniom, które wpływają na skrócenie przestojów, a co za tym idzie – redukcję kosztów w firmie produkcyjnej.

 

Spis treści

Cykl "Redukcja kosztów w firmie produkcyjnej":


Racjonalne wykorzystanie zasobów

W wielu firmach wciąż powszechne jest przekonanie, że zakup nowych maszyn to jedyny sposób na zwiększenie efektywności produkcji. O ile inwestowanie w nowe technologie jest ważnym czynnikiem w rozwoju przedsiębiorstwa, o tyle w praktyce zawsze wiąże się z dużymi wydatkami, na które wiele firm – szczególnie tych mniejszych – nie może sobie pozwolić.

Odpowiedzią na to wyzwanie jest koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym. Gospodarka cyrkularna (ang. circular economy) zmierza do maksymalnego wykorzystania dostępnych zasobów, tak aby pozostały w obiegu najdłużej, jak to możliwe. Jeśli zatem przyczyną strat w naszej firmie jest niesprawna maszyna, rozwiązaniem nie będzie zakup nowego urządzenia, ale jego naprawa. Większość komponentów automatyki przemysłowej, które ulegają awarii w wyniku intensywnego lub nawet niewłaściwego użytkowania, można naprawić. Szybka interwencja serwisowa to rozwiązanie o wiele tańsze niż sprowadzenie nowych i często trudno dostępnych części.

Również urządzenia, które ulegają zużyciu wskutek długoletniej pracy, warto poddać kompleksowej regeneracji. Dzięki temu powrócą do obiegu, eliminując konieczność kosztownej wymiany czy utylizacji. W tym miejscu należy wspomnieć o jeszcze jednym istotnym aspekcie gospodarki cyrkularnej: decydując się na racjonalne wykorzystanie zasobów, ograniczamy negatywny wpływ na środowisko, związany z nadprodukcją elektroniki oraz kumulacją odpadów.
 

Schemat gospodarki o obiegu zamkniętym

Maksymalne wykorzystanie zasobów w koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym


Wybór partnera serwisowego

Przy wyborze partnera serwisowego warto wziąć pod uwagę cztery kluczowe czynniki: doświadczenie w branży, zaplecze techniczne, możliwość współpracy długoterminowej oraz stosunek ceny do oferty i jakości usług. W ADEGIS od ponad 10 lat współpracujemy z działami utrzymania ruchu w zakresie wsparcia serwisowego. Rocznie rejestrujemy blisko 5000 zleceń od Klientów z całej Polski, z którymi budujemy wieloletnie relacje na zasadach partnerskich. Długoterminowa współpraca pozwala nam lepiej poznać dane przedsiębiorstwo i stale dopasowywać ofertę do jego zmieniających się potrzeb.

Bazując na naszym doświadczeniu, proponujemy trzy rozwiązania sprzyjające redukcji kosztów z wykorzystaniem idei gospodarki o obiegu zamkniętym:

  • naprawę elektroniki przemysłowej,
  • serwis serwomotorów,
  • wsparcie urządzeń wycofanych przez producentów.

Naprawa elektroniki przemysłowej obejmuje urządzenia z takich grup jak: panele operatorskie, falowniki, serwonapędy, sterowniki PLC i elementy sterowań CNC. Przed przystąpieniem do naprawy przeprowadzamy bezpłatną diagnostykę, służącą rozpoznaniu zakresu uszkodzeń i dokonaniu wyceny usługi. Jeżeli Klient nie zaakceptuje przedstawionej oferty, urządzenie zostanie mu zwrócone bezkosztowo. Aby ograniczyć ryzyko niepotrzebnych wydatków, stosujemy również żelazną zasadę no cure – no pay. Dzięki temu Klient ma pewność, że nawet jeśli naprawa okaże się niemożliwa, nie poniesie z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Powyższe zasady obowiązują także serwis serwomotorów. Silniki serwo, jako istotny element serwomechanizmów, dzięki swojej precyzji i funkcjonalności znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Dlatego tak ważne jest, by w razie awarii powierzyć je wyspecjalizowanemu serwisowi z odpowiednim zapleczem technicznym. W ADEGIS naprawiamy i regenerujemy serwomotory większości znanych producentów. Posiadamy dedykowane stanowiska testowe, dzięki czemu nasze usługi wyróżniają się wysoką skutecznością i niskim odsetkiem reklamacji.

Naprawa elektroniki i serwis serwomotorów

Usługi B2B sprzyjające redukcji kosztów w firmie produkcyjnej


Wsparcie urządzeń wycofanych przez producenta

W świecie automatyki przemysłowej nowe technologie wdrażane są w krótkich odstępach czasu. Modernizacja linii produkcyjnych wiąże się z dużymi kosztami, dlatego wiele zakładów nie od razu decyduje się na zmiany – mimo że producent nie zapewnia już wsparcia ich urządzeniom. W przypadku awarii ograniczona dostępność części zamiennych stanowi poważny problem. Dlatego ADEGIS oferuje wsparcie dla wielu urządzeń wycofanych z produkcji. Wśród nich znajdziemy:

Poprzez odnawianie zużytej lub uszkodzonej elektroniki przemysłowej wspieramy środowisko naturalne oraz zapobiegamy niepotrzebnym inwestycjom, co przekłada się na obniżenie kosztów w firmie zarówno doraźnie, jak i w dłuższej perspektywie.

Aby zyskać na używanej elektronice, można zdecydować się na jeszcze jedno rozwiązanie – sprzedaż. W ADEGIS regularnie skupujemy niepotrzebne lub niewykorzystane komponenty automatyki przemysłowej. Możesz zaoferować nam swoje urządzenie, wypełniając formularz sprzedaży. Odkupimy Twoje części i wprowadzimy je ponownie w obieg – przy okazji zmniejszając ilość odpadów.

W następnej części naszego cyklu „Redukcja kosztów w firmie produkcyjnej” przyjrzymy się metodom na skrócenie czasu przestojów. Jeśli zainteresowały Cię rozwiązania prezentowane w powyższym artykule, już teraz możesz skontaktować się z naszym działem handlowym, by uzyskać więcej informacji.